Sinuciderea unui inspector antifraudă anchetat de DNA Iași
Inspectorul fiscal ar fi pretins de la administratorul unei societăți comerciale pentru sine 1.500 de euro, iar pentru colaboratoarea sa ar fi pretins o sumă neprecizată. Din suma solicitată ar fi primit, în două tranșe, suma de 1.000 euro, iar pentru colaboratoarea sa din care ar fi primit 500 de euro.
DNA Iași a dispus în 28 iulie punerea în mișcare a acțiunii penale pentru comiterea infracțiunilor de luare de mită în formă continuată (două acte materiale), fals intelectual și abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite.
Aflat în cercetarea DNA Iași, inspectorul s-a spânzurat joi, 30 septembrie. Suceveanul s-a aflat în arest la domiciliu până pe 27 septembrie.
Anchetatorii arată că în perioada 12 mai 2021 – 30 iunie 2021, în calitate de inspector antifraudă, cu atribuții și pe raza județului Iași acesta ar fi pretins și primit pentru sine și pentru altul sume de bani de la administratorul unei societăți comerciale, pentru a nu-l penaliza pentru neregulile constatate.