Biserica Ortodoxă Rusă, târâtă în fața instanței de Lucifer
Lucifer Vladimirovici Konceakov-Bagration are 45 de ani și locuiește în Novosibirsk, în îndepărtata Siberie. El a acționat în judecată Biserica Ortodoxă Rusă pentru că în textele religioase prenumele său este asimilat cu diavolul.
Potrivit presei, Lucifer s-a dus la Moscova, unde a depus plângerea, motivând că această asimilare a prenumelui său cu diavolul îl denigrează și că prin aceasta BO Rusă îi atinge demnitatea.
Prin urmare, Lucifer Konceakov-Bagration cere ca Biserica să declare public că informațiile despre Lucifer nu sunt adevărate. Iar, cum deja se simte atins la onoare, cere și despăgubiri, care nu puteau, evident să nu fie în valoare de 666 de ruble.
„Compensaţia financiară este extrem de simbolică. Nu este vorba de bani, ci de faptul că această cifră este folosită în mod negativ. Mulţi oameni o percep ca fiind diabolică”, explică el.
Dar problema e alta: Aleksei Iujanin. Aleksei Iujanin este numele pe care l-a primit la botez personajul din povestea noastră. Abia anul acesta, pe timp de pandemie, și-a schimbat oficial numele. De altfel, se pare că și-a stabilit noua identitate în funcție de afinitățile sale elective: Andrei Konceakov este numele diplomatului rus care ar fi încercat în cursul anului trecut să îl asasineze pe primarul din Praga, iar al doilea nume luat face trimitere la Piotr Bagration, general rus care s-a remarcat în luptele contra lui Napoleon în 1812, ca și la Operațiunea Bagration a Armatei Roșii împotriva naziștilor în al Doilea Război Mondial în Bielorusia.
În acest caz se poate spune că Lucifer din Siberia este un iluminat cu planuri clare.