Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Echipa de rugby XV a Politehnicii Iași a fost acceptată în Divizia Națională de Seniori. Formarea noii echipe, anunțată oficial la Primărie

  • septembrie 18, 2021
  • Narcis Pohoata
Federația Română de Rugby a anunțat că a acceptat cererea clubului Politehnica Iași de a înscrie echipa de rugby XV în Divizia Națională de Seniori.
Sprijinită financiar de Primăria Iași, CS Politehnica Iași va evolua în Divizia Națională de Seniori, din returul acestei ediții, care se va relua sâmbătă, 18 septembrie, cu etapa a X-a. Echipa din Iași va disputa toate partidele în deplasare, fără să puncteze în clasament și va juca cu echipa care nu va evolua în etapa respectivă sau la o dată de comun acord stabilită cu adversara. Formația va fi pregătită de către antrenorii Mihai Stuparu și Ioan Iftode. Participantă în SuperLigă, primul eșalon valoric al rugbyului românesc, Politehnica Iași s-a retras din această competiție la jumătatea ediției 2017-2018, confruntându-se cu mari probleme financiare după ce autoritățile locale au sistat finanțarea echipei.
Ieșenii au participat în ultimii ani la competițiile de rugby în 7, în actuala ediție a Campionatului Național, încheiată week-endul trecut, ocupând locul 3.
Formarea noii echipe a fost anunțată oficial vineri, în cadrul unei conferințe de presă la Primăria Iași.
Pe lângă primarul Mihai Chirica și ”vicele” CJ Marius Dangă, la întâlnirea cu presa au participat jucătorii echipei de rugby în 7 medaliați cu bronz, precum și juniorii care vor completa echipa de rugby XV. De asemenea, nu au lipsit antrenorii Mihai Stuparu și Ioan Iftode, Gheorghe Pleșcan, președintele secției de rugby de la CS Politehnica Iași, președintele clubului Politehnica, Vasile Manole, președintele Asociației Județene de Rugby, Corneliu Ghenea, membru în Biroul Federal al Federației Române de Rugby, precum și alți oficiali ieșeni, între care și Bogdan Budișteanu.
„Cu sprijinul Primăriei vom clădi o echipă formată din localnici și din zona Moldovei. Avem rugbiști ieșeni și moldoveni peste tot în țară. Punând toți umărul putem face o formație foarte bună la Iași. Echipa medaliată cu bronz la rugby VII a fost susținută doar de CS POLITEHNICA IAȘI”, a declarat Cornel Ghenea, președintele Asociației Județene de Rugby Iași, membru în Biroul Federal al Federației Române de Rugby.
„Am virat o primă sumă, de 150.000 de lei, pentru echipa de rugby XV, nu mai am nemulțumiri legate de CS POLITEHNICA IAȘI. Vom extinde, așa cum am promis, vestiarul de la Stadionul «Tepro», gazonul arată bine. Sportul trebuie să rămână o cămașă albă, nepătată de tot felul de interese”, a promis primarul Mihai Chirica, acesta fiind completat de Marius Dangă: „Vom definitiva și la Consiliul Județean ghidul de finanțare a activității sportive, iar din 2022 se vor regăsi în buget sume pentru sport, inclusiv pentru echipa de rugby XV. Îi mulțumesc domnului primar pentru deschiderea manifestată pentru reînființarea formației de rugby XV”.
„Sunt de doisprezece ani observator la FRR, pot fi util echipei privind latura organizatorică”, a punctat Gheorghe Pleșcan, președintele secției de rugby de la CS POLITEHNICA IAȘI. Ultimul cuvânt l-a avut Vasile Manole, președintele CS Politehnica Iași: „Mulțumesc Primăriei Iași și primarului Mihai Chirica pentru că a îngropat securea războiului! Noi ne-am văzut de treabă la club, am reorganizat echipele. Politica noastră este să ne bazăm pe tineri ieșeni și cu ei vom defila, sperăm și cu sprijinul comunității. Avem mulți sportivi valoroși care însă nu pot face performanță cu bani puțini, dar măcar unul sau doi dintre ei, dacă vor beneficia de o susținere corespunzătoare, ne vor reprezenta la Jocurile Olimpice din 2024 sau din 2028”.