Viitorul președinte irnaian spune că va pune capăt sancțiunilor „tiranice” impuse de SUA
Președintele ales al Iranului, Ebrahim Raisi, un susținător al liniei dure de acțiune, a declarat că va face eforturi să ridice sancțiunile „tiranice” impuse de SUA, după ce își va începe mandatul, chiar săptămâna aceasta.
Raisi se află și el sub sancțiuni personale, pentru abuzarea drepturilor omului în trecut, în calitate de judecător. În 1988, a jucat un rol activ în condamnarea la moarte a mii de prizonieri politici, crime pe care Iranul nu le-a recunoscut niciodată.
Printre alte promisiuni, a spus că va îmbunătăți condițiile de trai ale iranienilor, care s-au înrăutățit din 2018, când SUA au reimpus sancțiuni asupra țării. Aceasta a survenit ca urmare a abandonării de către Iran a tratatului privind armele nucleare.
Raisi, un protejat al lui Khamenei, a mai declarat: „Nu ne vom legat economia de voința străinilor”. În campania ce a avut loc în iunie, Raisi, care îl va înlocui pe moderatul Hassan Rouhani, a avut o opoziție foarte slabă, în care candidații nefavorabili sau potrivnici Teheranului au fost înlăturați.