Radio Hit

Playlist

BEN SAUNDERS - Dry Your Eyes

Mike Posner - Song About You

KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

HIT play live

Green Arrow

Palas 2. Apel al omului de afaceri Iulian Dascălu: „ Investim în Iași și invit și alți investitori să ni se alăture! „

  • iulie 08, 2020
  • Cincu Violeta

Miercuri 8 iulie au demarat oficial lucrările la proiectul Palas 2. Un proiect de regenerare urbană în centrul municipiului Iași, zona Sfântul Andrei. Un proiect care a fost marcat de doua dezbateri publice care ar putea fi caracterizate ca furtunoase. Șantierul Palas 2 s-a deschis în prezența omului de afaceri Iulian Dascălu, a primarului municipiului Iași, Mihai Chirica, prefectul Marian Grigoraș și a ministrului mediului, Costel Alexe. Marele absent a fost președintele Consiliului Județean Iași, Maricel Popa care a preferat să semneze un contract pentru modernizarea unor drumuri județene.

După prezentarea proiectului, primul care a luat cuvântul a fost Iulian Dascălu

Să vă povestesc o întâmplare de azi dimineață, de acasă. Când am plecat la serviciu fiica mea m-a întrebat când se va termina cu coronavirusul, având 10 ani. Și i-am răspuns că tocmai mergem la inaugurarea șantierului, lansarea celui mai mare proiect de Office din România, de 120 de milioane de euro.Și cred că vom termina cu acest coronavirus în momentul în care nu ne vom mai gândi doar la virus ci la ce dezvoltăm și cum putem schimba în bine viața. Așa consider și în momentul de față. Investiția de 120 de milioane de euro este o regenerare urbană, cred că va aduce un plus Iașiului, vom continua să consolidăm ce am construit împreună cu Primăria, mă refer la Proiectul Palas. Vor fi peste 600 de locuri de parcare și creed că va avea un impact semnificativ și asupra Centrului Istoric al orașului. Pentru că toată lumea în momentul în care va vizita orașul Iași va avea unde să parcheze. Sigur, întrebarea este de ce investim în Iași peste jumătate de miliard. Asta urmează în următorii ani. În primul rând vreau să vă spun că sunt ieșean și sunt mândru că m-am născut în acest oraș. Aș putea spune că este cel mai frumos oraș din România, fără să exagerez. E un puternic centru universitar, cu o administrație îndreptată spre dezvoltare, spre calitatea vieții, care este un lucru foarte important și de aceea investim în Iași. Și îi încurajez și pe alți investitori să ni se alăture. Vreau să mulțumesc oficialităților pentru că au fost alături de acest proiect încă de la început și au făcut posibilă lansarea acestui proiect într-un timp foarte scurt. Vă așteptăm de acum în doi ani și la inaugurarea proiectului, Iulian Dascălu

A urmat primarul municipiului Iași, Mihai Chirica

Este o deosebită onoare să mi se întâmple mie acest lucru și cred că aș putea în momentul de față să punctez câteva momente de bilanț care s-au întâmplat în ultima perioadă. Am reușit să devenim Oraș Regal al României, am reușit să devenim Capitala Istorică a țării și am reușit în cele din urmă să dăm startul unui program foarte îndrăzneț de reconstruire a României. Nu este un simplu proiect de investiții marca Iulius Group, ci este un mare proiect de investiții marca Iulian Dascălu și a echipei sale. Istoria orașului a fost scrisă de oameni și faptele lor și cred că în acest moment putem spune că investitorul Iulian Dascălu a scris o pagină din istoria contemporană nouă, care va fi una dintre cele mai frumoase pagini ale acestui oraș. Faptele și cifrele vorbesc despre efortul pe care l-a făcut în orașul nostru. Vine într-un moment neprielnic din punct de vedere economic, dar cred că este un moment care va schimba orașul din rădăcini. Este o gură mare de oxigen pe care o investiție locală o face pentru a arăta tuturor că se poate. România merită să-și urmeze drumul pe care l-a început nu demult în urmă. România se poate reconstrui cu acești oameni care nu se gândesc la liniștea lor. Ar putea să stea foarte bine cu 120 de milioane de euro liniștit într-un cont, dar îndrăznește și merge mai departe și arată tuturor că nu ne vom opri aici, indiferent dacă vremurile sunt cum sunt. Trebuie să sprijin astfel de oameni, statul are nevoie de ei. Ei sunt cei care pot să dea încredere tuturor celor vor să investească în România. Vor fi trei ani de investiții în care peste 120 de milioane de euro se vor cheltui aici, peste 1.700 de oameni vor câștiga salarii cu care își vor plăti nevoile, după care peste 5.000-6.000 de oameni vor lucra aici, vor continua să-și consume resursele în orașul nostru. Sunt convins că nu se va opri aici, Palas Campus este Palas 2, dar sunt sigur că va urma și Palas 3 și alte investiții, Mihai Chirica

Discursul prefectului de Iași a fost unul scurt.

E un moment important pentru Iași și întreaga regiune. . Îl felicit pe domnul Dascălu și echipa domniei sale pentru curajul pe care îl are. De câteva luni trăim cu impresia că lumea s-a oprit în loc, viața s-a oprit în loc. Dar nu e așa. Astfel de inițiative ne arată cu nu e așa și că lumea revine la normalitate. Veți avea în instituția prefectului un partener corect, Marian Grigoraș

Seria discursurilor a fost încheiată de ministrul mediului, Costel Alexe

Pot să afirm că Iașiul este cel mai frumos oraș al României. În anii studenției îl consideram pe cât de frumos, pe atât de boem, încărcat de istorie și de cultură. După 2012, după ce a luat naștere Complexul Palas eram în București și vorbeam cu Cristian Adomniței și îmi spunea îți imaginezi cum ar fi arătat orașul nostru fără Palas? Ar fi fost fost un oraș frumos în continuare, dar ar fi fost un pic mai cenușiu. Pentru mine, ca ieșean și ca membru al Guvernului, consider că această zi este foarte importantă pentru ceea ce înseamnă dezvoltarea nu doar a municipiului Iași, a județului, ci și a întregii Moldove. Palas 2 reprezintă o componentă vitală în proiectul de dezvoltare la care va trebui să muncim cu toții în anii următori, pentru că cu astfel de investiții și proiecte ce ar trebui să urmeze vom reuși să recuperăm aceste decalaje între Vest și Est. Mă bucur foarte mult că dați dovadă în continuare de un patriotism local, domnule Iulian Dascălu, prin tot ce ați făcut aici sunteți azi nu doar un ambasador al Iașiului, ci un ambasador al României. Aveți tot sprijinul Guvernului României în dezvoltarea pe care încercați să o aduceți în orașele țării, inclusiv în Capitală, Costel Alexe

Cei patru au rămas la prezidiu și au bătut primele cuie la proiectul Palas 2. Au primit mănuși, câte un ciocan, un kit. Punctul final, o vizită pe șantier.

Comunicat oficial compania Iulius

Compania IULIUS demarează lucrările de construcție a Palas Campus, în Iași, o investiție care depășește 120 de milioane de euro. Va fi una dintre cele mai mari clădiri de birouri din România ca suprafață, ajungând la peste 60.ooo mp închiriabili, și va consolida centrul orașului drept o destinație care susține evoluția antreprenoriatului local și a industriilor creative. Palas Campus este cea mai amplă investiție lansată în Iași în actualul context economico-social și cea mai mare de după inaugurarea din 2012 a primului proiect mixed-use din România, ansamblul Palas, realizat tot de compania IULIUS. „Ne dorim ca proiectele noastre să aducă în continuare plus-valoare comunității, atât din punct de vedere economic, cât și social. Avem încredere că, așa cum s-a întâmplat și în cei 8 ani de la inaugurarea ansamblului Palas, noua dezvoltare de regenerare urbană va continua să genereze oportunități pentru evoluția Iașului și să îl impună drept un oraș competitiv. Viziunea noastră este de a realiza mai mult decât clădiri, acei poli de magnetism urban, care includ zone verzi și atracții pentru comunitate, dar și cu un aport major în modernizarea infrastructurii orașului”, a declarat Iulian Dascălu, președintele companiei IULIUS.

Investiția va fi finalizată în 2022, generând peste 1.700 de locuri de muncă în perioada construcției și peste 5.000, după inaugurare. Totodată, în timpul lucrărilor, contribuțiile directe la bugetul statului vor fi de peste 1,3 milioane de euro prin taxe, autorizații, avize etc., iar valoarea impozitelor pe proprietate anuale în operare este estimată la peste 700.000 de euro.

O zonă centrală subdezvoltată devine campus de business

Palas Campus se construiește într-o zonă centrală a Iașului, din imediata proximitate a ansamblului Palas (Sf. Andrei), nevalorificată. Cu o suprafață construită de peste 86.000 mp, imobilul va fi desfășurat pe orizontală și va avea șase corpuri, conectate atât la parter, cât și la primele trei etaje. Corpurile sunt proiectate cu înălțimi diferite, care pot ajunge până la maximum șase etaje, în concordanță cu silueta urbană și respectarea unghiurilor de vizibilitate. Totodată, două niveluri subterane vor fi alocate unei parcări cu o capacitate de aproximativ 625 de locuri.

Campusul este conceput ca un proiect mixt integrat. Pe lângă componenta office clasa A, va include spații de tip coworking în aer liber în premieră pentru regiune, un concept nou de food market, cu restaurante, cafenele și terase, un hub medical, dar și o zonă de servicii, care să faciliteze promovarea producătorilor locali. Proiectul este construit cu respectarea principiilor celor mai ridicate standarde de sustenabilitate aplicabile clădirilor verzi și va beneficia de implementarea celor mai înalte tehnologii, pentru un confort sporit și eficiența costurilor de operare. Totodată, va dispune de șase vestiare dotate cu dușuri, pentru cei care se deplasează cu mijloace alternative de transport. Conectivitatea campusului în interior va fi asigurată de 22 de lifturi și noduri de legătură pietonală, gândite ca zone de relaxare.

O nouă arteră și modernizarea infrastructurii rutiere

Palas Campus implică și investiții majore în infrastructura rutieră din zonă, care vor contribui la creșterea conectivității și accesibilității întregului areal. În această etapă, valoarea investițiilor în lucrările de modernizare a traficului se ridică la peste 1,62 milioane de euro. Mai exact, va fi realizată o nouă arteră de circulație, care va conecta două mari bulevarde centrale (Bulevardul Anastasie Panu și Bulevardul Regele Ferdinand I al României), iar alte cinci străzi adiacente vor fi lărgite şi modernizate (Sf. Andrei, Trei Ierarhi, Iancu Bacalu, Buznea, Tănăsescu). În total, aproape 10.000 mp de lucrări de asfaltare și 5.500 mp de trotuare. Totodată, va fi amenajată o parcare subterană cu două niveluri, o investiție de 33,3 milioane de euro, care va completa capacitatea celei din ansamblul Palas cu încă 625 de spații și va face ca, în centrul orașului, comunitatea să beneficieze de 3.200 locuri de garare.

Direcția de dezvoltare a noilor proiecte ale companiei IULIUS urmărește susținerea mobilității urbane, astfel că vor fi amenajate și piste de ciclism cu o lungime de aproape 650 metri, dar și circa 500 de spații pentru biciclete. Cu același scop va fi amenajată și o stație pentru mijloacele de transport în comun, conexiuni pietonale între centrul orașului și întregul areal, dar și facilități pentru automobilele electrice.

Un nou hub social – parc, piațete și zone de relaxare

Ca toate proiectele IULIUS, Palas Campus va include și o componentă „green” de peste 4.500 mp, o investiție de peste 1,4 milioane de euro în noi spații verzi, care vor include alei pietonale, arbori şi plante variate, dar și spații de recreere. De amenajarea lor se va ocupa aceeaşi echipă internațională de peisagiști care a proiectat parcurile din Palas Iași și Iulius Town Timișoara.

Într-o etapă ulterioară, pentru restul amplasamentului din zonă, compania IULIUS va susține organizarea unui concurs internațional de urbanism și arhitectură, a cărui soluție privind o nouă clădire de birouri va fi integrată în proiect.

***

Palas Iași reprezintă cea mai mare și mai dinamică destinație de business din afara Capitalei, care include șase clădiri de birouri clasa A, cu o suprafață totală de peste 70.000 mp, în care își desfășoară activitatea peste 50 de companii și aproximativ 8.000 de angajați. Totodată, include Palas Mall și Palas Shopping Street cu peste 270 de magazine, un parc de peste 5 hectare, cea mai mare parcare subterană din România, cu 2.500 de locuri, restaurante și cafenele tematice, cel mai mare food court din regiune, centru de evenimente cu cinci săli premium, amfiteatru în aer liber și numeroase facilități de entertainment. Palas este principala atracție de shopping și petrecere a timpului liber din regiune și atrage anual peste 19 milioane de vizitatori.