Radio Hit

Playlist

BEN SAUNDERS - Dry Your Eyes

Mike Posner - Song About You

KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

HIT play live

Green Arrow

Câştigătorii Premiilor Gopo, 2020

  • iunie 30, 2020
  • Amalia Horciag

Gala Premiilor Gopo, eveniment organizat de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, a avut loc pe 29 iunie 2020, la Verde Stop Arena.

 

 

CEL MAI BUN FILM DE LUNGMETRAJ

Călătoria fantastică a Maronei / L’extraordinaire voyage de Marona

producător: Anca Damian | Franţa, România, Belgia (Aparte Film)

La Gomera

producători: Patricia Poienaru, Marcela Ursu | România, Franţa, Germania, Suedia (42 Km Film)

Monştri.

producători: Claudiu Mitcu, Robert Fiţa, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film)

Parking

producători: Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions)

Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franţa (produs de: Manekino Film)

 

CEA MAI BUNĂ REGIE

Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Anca Damian pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L’extraordinaire voyage de Marona

Cătălin Mitulescu pentru filmul Heidi

Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera

Marius Olteanu pentru filmul Monştri.

 

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi

Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest

Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking

Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul

Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu’ din filmul Mo

 

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

Belén Cuesta pentru rolul Maria din filmul Parking

Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera

Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi

Dana Rogoz pentru rolul Mo din filmul Mo

Judith State pentru rolul Dana din filmul Monştri.

 

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

Alexandru Potocean pentru rolul şofer taxi din filmul Monştri.

Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi

István Téglás pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera

Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul

Şerban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monştri.

 

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera

Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Julieta Szönyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera

Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo

Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera

 

CEL MAI BUN SCENARIU

Andrei Cohn şi Alexandru Negoescu pentru Arest

Corneliu Porumboiu pentru La Gomera

Liviu Săndulescu şi Bogdan Adrian Toma pentru Cărturan

Marius Olteanu pentru Monştri.

Radu Dragomir pentru Mo

 

CEA MAI BUNĂ IMAGINE

George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Luchian Ciobanu pentru filmul Monştri.

Marius Panduru (RSC) pentru filmul Parking

Oleg Mutu pentru filmul Cărturan

Tudor Mircea (RSC) pentru filmul La Gomera

 

CEL MAI BUN MONTAJ

Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Dana Bunescu pentru filmul Distanţa dintre mine şi mine

Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi

José M.G. Moyano şi Manuel Terceño pentru filmul Parking

Roxana Szel pentru filmul La Gomera

 

CEL MAI BUN SUNET

Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi

Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp şi Christian Holm pentru filmul La Gomera

Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch şi Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Lukáš Moudrý şi Diana Sagrista pentru filmul Parking

Mihai Bogos şi Marius Stănescu pentru filmul Mo

 

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ

Julio de la Rosa pentru filmul Parking

Cornel Ţăranu pentru filmul Cardinalul

Cristian Lolea pentru filmul Zavera

Ivo Paunov şi Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L’extraordinaire voyage de Marona

 

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE / DECOR

Brecht Evens, Sarah Mazzetti şi Gina Thorstensen pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L’extraordinaire voyage de Marona

Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi

Nora Dumitrescu şi Laura Russu pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României

Simona Pădureţu pentru filmul La Gomera

Sonia Nolla pentru filmul Parking

 

CELE MAI BUNE COSTUME

Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monştri.

Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României

Cireşica Cuciuc pentru filmul Heidi

Dana Păpăruz pentru filmul La Gomera

Luminiţa Mihai pentru filmul Cardinalul

 

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ

Alex Gherase, Milen Ivanov şi Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă

Domnica Bodogan, Nastasia Mateiu şi Clara Tudose pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României

Ioana Nadoleanu şi Dora Codiţă pentru filmul Heidi

Manuela Tudor, Bianca Marca, Tania Crăciun şi Alexandru Sassu pentru filmul Arest

Marga Ştefan şi Gabriela Creţan pentru filmul La Gomera

 

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT

Cărturan (r. Liviu Săndulescu)

Mo (r. Radu Dragomir)

Monştri. (r. Marius Olteanu)

Timebox (r. Nora Agapi)

Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (r. Adina Pintilie)

 

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Distanţa dintre mine şi mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România

Emigrant Blues: un road movie în 2 1/2 capitole (r. Mihai Mincan şi Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România

Jurnalul familiei -escu (r. Şerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Şerban Georgescu, Liviu Tofan) România

Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan şi George Chiper-Lillemark, producător: Radu Stancu) România

Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

 

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE FICŢIUNE

Afganistanii (r. Adrian Silişteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România

Celed (r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România

Havana Cuba (r. Andrei Huţuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România

Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România

Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România

 

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR

El iubeşte ochii mei (r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România – Germania

Munca noastră cea de toate zilele (r. Lucia Chicoş, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România – Germania

Trofeul Tinereţii (r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

 

TÂNĂRĂ SPERANŢĂ

Andrian Împărăţel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust

Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi

Lucia Chicoş pentru regia scurtmetrajelor Contraindicaţii şi Munca noastră cea de toate zilele

Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animaţie Despre ce naiba să scriu

Ştefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

 

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

Dolor y gloria / Durere şi glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independenţa Film)

Leto / O vară rock’n’roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franţa (distribuitor: Transilvania Film)

Napszállta / Sunset / Apusul, regia: László Nemes | Ungaria, Franţa (distribuitor: Voodoo Films)

The Favourite / Favorita, regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex)

The House that Jack Built / Casa pe care Jack a construit-o, regia: Lars von Trier | Danemarca, Franţa, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independenţa Film)

 

Sumarul ediţiei:

La Gomera – 13 nominalizări / 9 premii

Heidi – 10 nominalizări / un premiu

Monştri. – 9 nominalizări / un premiu

Touch Me Not / Nu mă atinge-mă – 9 nominalizări / un premiu

Parking – 8 nominalizări

Mo – 6 nominalizări

Călătoria fantastică a Maronei / L’extraordinaire voyage de Marona – 4 nominalizări / un premiu

Cardinalul – 4 nominalizări

Arest – 3 nominalizări / un premiu

Queen Marie of Romania / Maria, Regina României – 3 nominalizări / 2 premii

Zavera – 2 nominalizări

Cărturan – 2 nominalizări

Timebox – 2 nominalizări

Munca noastră cea de toate zilele  – 2 nominalizări

 

Nominalizările pentru Premiile Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesionişti din domeniu: Bogdan Mustaţă (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chişu (regizor şi producător), Diana Cavallioti (actriţă), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii şi jurnaliştii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima şi Manuela Cernat.

 

Aproximativ 650 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti au fost invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.